CZY SUPERMARKETY MUSZĄ WYRZUCAĆ OWOCE I WARZYWA? NIE MA INNEGO ROZWIĄZANIA?

Każdego dnia marnuje się duża ilość dobrego jadła. Supermarkety wyrzucają do kontenerów całe kartony jedzenia, które nadaje się do spożycia. Dleczego wszystko ląduje w kontenarach jako odpady? Przecież można byłoby to przekazać organizacjom np. bankom żywności.

Przedsiębiorcy, którzy przekazują żywność w drodze darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Przekazanie żywności na wyżej wymienione organizacje nie wiaże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. W czym więc tkwi problem? Może łatwiej wpierdzielić karton z dobrą żywnością do kontenera, niż wypełnić dokumenty związane z przekazaniem na organizację pożytku publicznego?

fruit-1619896_1920.jpg

W Berlinie grupa wolontariusz co jakiś czas prowadzi akcje – Berlner Tafel e. V. Grupa ochotników odbiera od supermarketów owoce i warzywa, które sortuje i dostarcza organizacjom charytatywnym i społecznym. Wolontariusze dbają o wybór darowanych warzyw i owoców zgodnie z panującymi normami żywnościowymi.

tomatoes-1993695_1920.jpg

Podoba mi się ta akcja, chciałabym aby przeniosła się do Polski. Powinniśmy podejść poważnie do problemu marnowania żywności.


Reklamy

15 Comments

  1. Też nigdy nie rozumiałam tego marnowania jedzenia. Tyle osób mogłoby na tym skorzystać. Jednak przepisy w supermarketach są zaostrzone do takiego stopnia, że nawet pracownicy sklepów nie mogą z tej żywności skorzystać!

    Polubione przez 1 osoba

  2. Tak samo jak kiedyś- nie wiem jak to wygląda teraz-było z pieczywem z piekarni.Zamiast marnować powinno się oddawać je potrzebującym ludziom, albo oddawać do stołówek dla bezdobnych.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s