Czy supermarkety muszą wyrzucać owoce i warzywa? Nie ma innego rozwiązania?

Każdego dnia marnuje się duża ilość dobrego jadła. Supermarkety wyrzucają do kontenerów całe kartony jedzenia, które nadaje się do spożycia. Dleczego wszystko ląduje w kontenarach jako odpady? Przecież można byłoby to przekazać organizacjom np. bankom żywności.

Przedsiębiorcy, którzy przekazują żywność w drodze darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Przekazanie żywności na wyżej wymienione organizacje nie wiaże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. W czym więc tkwi problem? Może łatwiej wpierdzielić karton z dobrą żywnością do kontenera, niż wypełnić dokumenty związane z przekazaniem na organizację pożytku publicznego?

fruit-1619896_1920.jpg

W Berlinie grupa wolontariusz co jakiś czas prowadzi akcje – Berlner Tafel e. V. Grupa ochotników odbiera od supermarketów owoce i warzywa, które sortuje i dostarcza organizacjom charytatywnym i społecznym. Wolontariusze dbają o wybór darowanych warzyw i owoców zgodnie z panującymi normami żywnościowymi.

tomatoes-1993695_1920.jpg

Podoba mi się ta akcja, chciałabym aby przeniosła się do Polski. Powinniśmy podejść poważnie do problemu marnowania żywności.


			

15 thoughts on “Czy supermarkety muszą wyrzucać owoce i warzywa? Nie ma innego rozwiązania?

  1. Też nigdy nie rozumiałam tego marnowania jedzenia. Tyle osób mogłoby na tym skorzystać. Jednak przepisy w supermarketach są zaostrzone do takiego stopnia, że nawet pracownicy sklepów nie mogą z tej żywności skorzystać!

    Polubione przez 1 osoba

  2. Tak samo jak kiedyś- nie wiem jak to wygląda teraz-było z pieczywem z piekarni.Zamiast marnować powinno się oddawać je potrzebującym ludziom, albo oddawać do stołówek dla bezdobnych.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s