SKLEP BEZODPADOWY

Pomysł sklepu typu zero waste narodził się w głowach dwóch dziewczyn. Pierwszy taki punkt handlowy powstał w Berlinie w 2014 r. 

W Polsce pierwszy bezodpadowy sklep został otwarty  w Warszawie w 2015 r. 

earth-1709250_1920.png

W sklepie można kupić naturalne produkty, pochodzące głównie od lokalnych dostawców. Towar sprzedawany jest bez opakowań lub w pojemnikach wielkorotnego użytku.  Na zakupy należy zabrać ze sobą torbę lub ewentualnie można ją „wypożyczyć” w sklepie za kaucją. Świeżo wyciskane soki degustowane są przez klientów w kubkach wielorazowych na miejscu lub zabierane w ich własnych butelkach. Sklep nie generuje odpadów, nie ma tu miejsca na niepotrzebne folie i kartony.

rose-1433521_1920.jpg

Sklep bezodpadowy to super pomysł, jestem jak najbardziej na TAK. Mam już dość wszechobecnych odpadów. Każda czekoladka zapakowana jest w sreberku, ułożona na plasikowej tacy i wsadzona do wielkiego kartonowego pudełka owiniętego bezbarwną folią. Kupując taki produkt płacimy nie tylko za niego, ale i za opakowanie, które docelowo trakowane jest jako odpad. Każdy z Nas wie, że za odbiór i wywóż odpadów z gospodarstwa domowego płacimy duże pieniądze.

information-427515_1920.png

Bardzo żaluje, że w pobliżu mojego zamieszkania nie ma takiego pomysłowego sklepu. Jestem więc zmuszona robić zakupy w zwykłych supermarketach, osiedlowych sklepikach lub na lokalnym targowisku. Przestrzegam jednak kilku zasad. Nie kupuję paczkowanych mięs, wędlin, owoców i warzyw. Jaja kupuję na lokalnym straganie bez kartonowych wytłaczanek. Zawsze zabieram na zakupy torbę z materiału.

Co myślicie o „bezśmieciowych” sklepach? A może macie w pobliżu taki?

 

 

Reklamy

11 Comments

  1. Kurczę, sama nie wiem. Mnie też denerwuje, że generuję tyle śmieci, ale w sklepie to raczej by nie wypaliło. Nie chciałabym pić z wielorazowego kubka w sklepie, skąd możemy wiedzieć, czy był umyty czy jedynie przepłukany. Wiadomo, gdy idę w gości, w ogóle sie nad tym nie zastanawiam, bo to oczywiste, że każdy w domu zmywa. Natomiast w takich miejscach jak sklep, jednak zastanawiałabym się.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Ja mam do Warszawy 100km ale akurat będę w piątek, może uda mi się zahaczyć. Inna sprawa, że jestem na diecie bezglutenowej i w takim przypadku kupienie gotowego makaronu czy nawet mąki kokosowej czy innej bez olastikowej torby graniczy z cudem. Ale nie poddam się!:)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s