W PEKINIE ZA BILET ZAPŁACISZ PLASTIKOWĄ BUTELKĄ

Zapraszam na nową stronę  

http://chronimysrodowisko.pl/

Władze Pekinu wpadły na super pomysł, aby zachęcić pasażerów metra do recyklingu. Na stacjach zostały zamontowane specjalne automaty, do których wrzuca się plastikowe butelki typu pet. W zamian otrzymujemy bilet bądź pakiet telefoniczny, zależnie od ilości wrzuconych butelek. Im więcej wrzucimy, tym więcej „wyjmiemy” 🙂

train-19411_960_720.jpg

Pierwsze maszyny zaczeły działać w 2012r. na stacjach lini numer 10 w Pekinie. Miasto chce w ten sposób odzyskiwać jak najwięcej surowców wtórnych oraz uświadomić społeczeństwo jak ważny jest recykling. Automaty na butelki wnoszą bardzo duży wkład do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

plastic-bottles-621359_1920.jpg

Zasada działania maszyny nie jest skomplikowana, z jej obsługą poradzi sobie nawet dziecko. Do odpowiedniego otworu wrzucamy butelkę i czekamy kilkanaście sekund na jej zmiażdżenie. Po upływie odpowiedniego czasu otrzymujemy „nagrodę” uzależnioną od liczby i wielkości butelek.

Kolejnym plusem takiego typu systemu jest obniżenie opłat miejskich za wywóz odpadów.

Butelkowa inicjatywa narodziła się w Stanach Zjednoczonych, następnie trafiła do Austrii, Niemiec, Chin oraz Włoch.

Może taki pomysł przyjmie się także w Polsce? 

Myślę, że każdy z Nas chciałby otrzymać bilet za kilka plastikowych butelek po napojach. Większość ludzi zaczełaby „szanować” każdą butelkę, a nie traktowła jak niepotrzebny odpad. Nie poniewierały by się niechciane po poboczach dróg, w parkach i lasach. Nasz kraj byłby piękniejszy i szczęśliwszy.

 

Reklamy

6 Comments

  1. W Berlinie trochę tak to działa (tzn. prawdopodobnie w innych miastach też). Do cen większości butelek doliczana jest kaucja. Wszyscy zbierają butelki, a potem grzecznie odnoszą je do automatów 😀

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s