W PEKINIE ZA BILET ZAPŁACISZ PLASTIKOWĄ BUTELKĄ

Władze Pekinu wpadły na super pomysł, aby zachęcić pasażerów metra do recyklingu. Na stacjach zostały zamontowane specjalne automaty, do których wrzuca się plastikowe butelki typu pet. W zamian otrzymujemy bilet bądź pakiet telefoniczny, zależnie od ilości wrzuconych butelek. Im więcej wrzucimy, tym więcej „wyjmiemy” 🙂

train-19411_960_720.jpg

Pierwsze maszyny zaczeły działać w 2012r. na stacjach lini numer 10 w Pekinie. Miasto chce w ten sposób odzyskiwać jak najwięcej surowców wtórnych oraz uświadomić społeczeństwo jak ważny jest recykling. Automaty na butelki wnoszą bardzo duży wkład do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

plastic-bottles-621359_1920.jpg

Zasada działania maszyny nie jest skomplikowana, z jej obsługą poradzi sobie nawet dziecko. Do odpowiedniego otworu wrzucamy butelkę i czekamy kilkanaście sekund na jej zmiażdżenie. Po upływie odpowiedniego czasu otrzymujemy „nagrodę” uzależnioną od liczby i wielkości butelek.

Kolejnym plusem takiego typu systemu jest obniżenie opłat miejskich za wywóz odpadów.

Butelkowa inicjatywa narodziła się w Stanach Zjednoczonych, następnie trafiła do Austrii, Niemiec, Chin oraz Włoch.

Może taki pomysł przyjmie się także w Polsce? 

Myślę, że każdy z Nas chciałby otrzymać bilet za kilka plastikowych butelek po napojach. Większość ludzi zaczełaby „szanować” każdą butelkę, a nie traktowła jak niepotrzebny odpad. Nie poniewierały by się niechciane po poboczach dróg, w parkach i lasach. Nasz kraj byłby piękniejszy i szczęśliwszy.

 

6 Comments

  1. W Berlinie trochę tak to działa (tzn. prawdopodobnie w innych miastach też). Do cen większości butelek doliczana jest kaucja. Wszyscy zbierają butelki, a potem grzecznie odnoszą je do automatów 😀

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s